Co nowego w dermatologii estetycznej?
Co nowego w dermatologii estetycznej?

Na początku marca w Warszawie odbył się XVIII Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging. W programie znalazły się ciekawe wykłady z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, przedstawiono wiele nowości i światowe trendy. Co szczególnie zwróciło naszą uwagę?

Tegoroczny kongres zgromadził ok. 1200 lekarzy, którzy w ciągu 3 intensywnych dni wykładów i warsztatów mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz poznać nowe metody i techniki stosowane w estetyce lekarskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tzw. workshopy, prowadzone przez najlepszych lekarzy zarówno z Polski, jak i z Francji, Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Brazylii, USA czy Argentyny. To dowód na to, że Polska jest w czołówce medycyny estetycznej na świecie, a kongres, organizowany corocznie przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, cieszy się popularnością i prestiżem na arenie międzynarodowej.  
Wśród prelegentów znalazło się wiele wybitnych nazwisk, m.in. Philippe Deprez z Hiszpanii, Nicola Zerbinati z Włoch, Sandrine Sebban z Francji, Joan Vandeputte z Belgii czy Andre Braz z Brazylii. Z Polski przybyli m.in. dr Elżbieta Kowalska-Olędzka, dr Michał Kaniowski, dr Łukasz Preibisz, dr Marzena Lorkowska-Precht, dr Joanna Czuwara czy dr Bożena Jendrysik. Kongres połączony był z częścią wystawienniczą, na której swoje produkty prezentowało kilkaset firm. Otwarcie kongresu, podsumowania obrad i zamknięcie prowadził zarząd Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych: dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, dr Ewa Kaniowska i dr Kinga Nicer.

Siła regeneracji 
Regeneracja i rewitalizacja skóry jest zdecydowanie na topie, mówi się już nawet o tzw. medycynie regeneracyjnej. Temu zagadnieniu i zabiegom pobudzającym naturalną młodość skóry poprzez jej odnowę poświęcono na tym kongresie wiele uwagi. Szczególne zainteresowanie wzbudziły możliwości, jakie dają komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu pozyskiwane z własnej krwi. Takich technik mamy już wiele. Teraz są potrzebne prace naukowe, które pokażą nam, które z tych technik i metod dają najlepsze efekty regeneracyjne dla skóry. Lekarze są tym bardzo zainteresowani, ponieważ interesuje to naszych pacjentów, którzy chcą uzyskiwać bardzo dobre efekty naprawcze i antystarzeniowe bez konieczności stosowania substancji sztucznych, obcych – podkreśla dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, lekarz dermatolog, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych w Polsce. 
Obok regeneracji popularnym hasłem tego kongresu była tzw. biostymulacja, a więc metody oparte o składniki stymulujące skórę do naturalnej produkcji kolagenu i odnowy, takie jak hydroksyapatyt wapnia. Marka Merz Aesthetic (Bio-profil Polska) zaprezentowała tutaj absolutną nowość – znany już, niezwykle efektywny stymulant Radiesse na bazie właśnie hydroksyapatytu wapnia w wersji stworzonej specjalnie dla mężczyzn! 

Anti-aging 
Kolejnym tematem, który cieszył się zaineteresowaniem nie tylko dermatologów, ale też np. ginekologów czy stomatologów, była medycyna przeciwstarzeniowa. Jej podstawą jest odpowiednia diagnoza pacjenta i – ewentualne – skierowanie go do innych specjalistów (np. endokrynologa, dietetyka), tak aby pomóc mu kompleksowo zadbać o młodość skóry i od środka, i od zewnątrz. W sesji pod hasłem „Anti-aging w codziennej praktyce lekarskiej” uwagę poświęcono m.in. suplementacji witaminą D, wyczerpaniu hormonalnemu organizmu jako jednej z przyczyn starzenia się, roli wysiłku fizycznego w zachowaniu młodości i tzw. mentalnemu starzeniu się, które ma wpływ na kondycję skóry.  

Sztuka modelowania twarzy
Na rynku pojawiły się nowe techniki podawania wypełniaczy oraz preparaty kwasu hialuronowego, których celem jest przywrócenie rysom naturalnej objętości bez efektu przerysowania i „napompowania”. Ich wspólną cechą są dobre właściwości tzw. reologiczne, a więc decydujące o plastyczności i sprężystości kwasu hialuronowego, które pozwalają uzyskiwać w pełni naturalne efekty wolumetryczne, typowe dla tak pożądanego przez pacjentów „natural look” czy „french touch” (termin promowany przez francuską markę StylAge). Firma Neauvia przedstawiła nowość 2017 roku – tzw. inteligentny wypełniacz, innowacyjny preparat Neauvia Intense Flux w formie hydrożelu, który po iniekcji zapewnia naturalny efekt wolumetryczny, dopasowując się do rysów i mimiki twarzy. Kolejnym trendem jest tzw. face slimming, przedstawiony przez Laboratorium Estetyki L.E.A. Vivacy – zabieg z zastosowaniem preparatów RRS HA Cellutrix i RRS HA Tensor Lift. Jego celem jest miejscowa redukcja nagromadzonej tkanki tłuszczowej, np. podbródka. Modelowanie twarzy stało się dziś naprawdę sztuką i wymaga od lekarza nie tylko wprawnej ręki, doświadczenia i zastosowania najwyższej jakości preparatów, ale też wyczucia estetyki oraz doskonałej znajomości anatomii całej twarzy. 

Trudna okolica oka
To kolejny ciekawy i ważny temat tego kongresu – ściśle związany z modelowaniem rysów twarzy. Podczas sesji i warsztatów podkreślano, że estetyka tej okolicy, a co za tym idzie najlepsze metody jej poprawy zależą w dużej mierze od tego, jak zbudowana jest środkowa część twarzy i czoło, więc planując terapię, trzeba też uwzględnić anatomię całej twarzy. Wśród metod na okolicę oka na szczególną uwagę zasługują: toksyna botulinowa, wypełniacze (coraz częściej stosowane także w terapiach łączonych) oraz nici liftingujące, takie jak Aptos – uważane za nici do zadań specjalnych (stosowane m.in. do liftingu brwi czy korekcji tzw. jeziorek łzowych). 

Kosmetologia XXI wieku
Dermatologia nie może istnieć bez kosmetologii – preparaty pielęgnacyjne to obok zabiegów najważniejsze narzędzie w pracy ze skórą. Dlatego w czasie kongresu wiele uwagi poświęcono dermokosmetykom, czyli produktom kosmetycznym wspierającym zabiegi i przeciwdziałającym procesom starzenia, a nawet naprawiającym różne szkody wynikające z chorób skóry. Wśród nowości na uwagę zasługują kosmeceutyki Reskimae – Reconstruction of Skin Matrix, które działają w zgodzie z procesami fizjologicznymi zachodzącymi w skórze, pomagając w rekonstrukcji macierzy tkankowej. Uzupełniają zabiegi stosowane w gabinetach medycyny estetycznej, podtrzymując ich efekty, silnie regenerując skórę i chroniąc ją przed starzeniem. Trójstopniową pielęgnację skóry – zarówno w domu, jak i w gabinecie – zaprezentowała natomiast marka Elizabeth Arden Pro: 1) ochrona i naprawa (SPF, antyoksydanty, naprawa DNA), 2) transformacja (złuszczanie i odnowa komórkowa za pomocą retinoidów i kwasów AHA), a na koniec 3) stymulacja skóry do odnowy (z wykorzystaniem peptydów i czynników wzrostu). Jak widać, także w codziennej profesjonalnej pielęgnacji skóry stawia się dziś na regenerację prowadzącą do jej naturalnej odbudowy, a nie np. na doraźne niwelowanie zmarszczek. Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jest też odpowiednia suplementacja – wśród prezentowanych marek wyróżniają się kapsułki Carocelle (np. z silnym antyoksydantem – likopenem) oraz naturalne płynne suplementy z roślin pochodzących z organicznych upraw Super Diet (absolutnym hitem jest tutaj polecany na wiosnę preparat Detox!). Preparaty Super Diet, które doskonale wpisują się w filozofię anti-aging, można kupić wyłącznie w gabinetach.

Terapie peptydowe 
To unikalna koncepcja nowej na rynku kategorii zabiegów opartych o peptydy biomimetyczne, których dobór i stężenia są komponowane w zależności od problemu i obszaru, na jaki mają działać. Ich celem jest – znowu! – niezwykle silna regeneracja i odbudowa skóry, tak aby przywrócić jej młody wygląd, zahamować wypadanie włosów czy odbudować zniszczone stawy, a nawet „naprawić” cellulit lub rozstępy. Koncepcję Instytutu Terapii Peptydowych oferuje firma Anti-Aging, która wyspecjalizowała się w zabiegach peptydowych – w czasie kongresu hitem był wprowadzony w ubiegłym roku Dr. Cyj Hair Filler, peptydowa terapia włosów, która po serii 4 zabiegów wykonywanych co 2 tygodnie hamuje łysienie i stymuluje odrastanie gęstych i zdrowych włosów – zarówno u pań, jak i panów. Obecnie firma wprowadza do wybranych gabinetów 4 terapie peptydowe: włosów, skóry, ciała i (nowość) – peptydową terapię stawów.

Nowe technologie 
Prof. Nicola Zerbinati przedstawił działanie nowej generacji technologii laserowej – tzw. laserów pikosekundowych (należą do nich m.in. PicoSure i Discovery Pico), które dzięki zastosowaniu superkrótkich impulsów (1000-krotnie krótszych niż w dotychczas stosowanych laserach) znacząco ograniczają efekt cieplny w tkankach – charakteryzując się wysokim komfortem zabiegu i niezwykłą skutecznością przede wszystkim w usuwaniu przebarwień, tatuaży i przebudowie skóry z bliznami i rozstępami. Omawiano też bezoperacyjny lifting z zastosowaniem fal radiowych i skoncentrowanych ultradźwięków (tzw. HIFU – High Intensity Focused Ultrasound) jako alternatywę dla chirurgii plastycznej. Z kolei coraz popularniejszą technologię plazmową (urządzenie PlexR) przedstawiono w nowym zastosowaniu – do odmładzania okolic intymnych. Była też mowa o liposukcji infradźwiękowej N.I.L., metodzie trwałej likwidacji nadpotliwości za pomocą mikrofal oraz o nowoczesnych technologiach modelujących ciało i ujędrniających skórę. Zaprezentowano również urządzenia, które pozwalają zobrazować efekt planowanego zabiegu (np. 3D LifeViz), co skutkuje lepszej jakości konsultacją i większym zadowoleniem pacjenta po zabiegu. 

Problemy dermatologiczne
Kongres poświęcony był dermatologii estetycznej, ale nie mogło zabraknąć na nim tematów związanych z „klasyczną” dermatologią, a więc ze schorzeniami skóry, m.in. z trądzikiem różowatym czy coraz częściej obserwowanym u pacjentów – trądzikiem wieku dorosłego, który zwykle przebiega mniej intensywnie niż młodzieńczy, ale za to jest bardziej oporny na leczenie i często pozostawia trudne do usunięcia ślady i blizny. Dr n. med. Ewa Chlebus, specjalista dermatolog, zaprezentowała nową kurację antytrądzikową Acnelan, opartą o kompleks składników aktywnych, które redukują istniejące zmiany trądzikowe i zapobiegają powstawaniu nowych. Kuracja jest dziełem firmy Mesoestetic, która wcześniej stworzyła bestsellerową, niezwykle skuteczną kurację na przebarwienia Cosmelan. Co ważne, obydwie terapie powinny być stosowane wyłącznie przez lekarzy. 

Bezpieczeństwo zabiegów 
Ten temat nieodłącznie towarzyszy wszystkim kongresom dermatologii estetycznej. W czasie wykładów przedstawiono różne przypadki powikłań, m.in. po implantacji nici czy po wypełniaczach (upośledzenie przepływu naczyniowego). Ważnym stawianym pytaniem było nie tylko: dlaczego do nich dochodzi?, ale też: jak nimi zarządzać i jak pomóc pacjentowi, jeśli już komplikacje się pojawiły? Pamiętajmy bowiem, że mamy do czynienia z medycyną i mniej lub bardziej inwazyjną ingerencją w skórę – w takim wypadku, mimo największego doświadczenia specjalisty i najlepszej jakości preparatu, zawsze istnieje minimalne ryzyko powikłań. Dlatego takie zabiegi powinni wykonywać wyłącznie lekarze, którzy mają wiedzę i środki, by zareagować w razie działań niepożądanych. Bezpieczeństwo to też kwestia dystrybucji produktów, np. do iniekcji, tak aby pacjenci mieli pewność, że kupują zabieg wykonywany oryginalnym preparatem. Nasza firma planuje w tym roku wprowadzić nowość na skalę światową, pierwszy system monitorowania produktów do iniekcji oparty o zasadę 1:1 (jedna strzykawka dla jednego lekarza i dla jednego pacjenta) – mówi Joanna Szendzielorz z Laboratorium L.E.A. Vivacy. – Myślę, że zarówno dla lekarzy, jak i dla ich pacjentów będzie to fantastyczne potwierdzenie jakości i oryginalności produktów. 

Perły Dermatologii Estetycznej 2016
Jak co roku organizację Kongresu połączono z rozdaniem nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatrologów Estetycznych najlepszym, najbardziej skutecznym i najbardziej bezpiecznym produktom stosowanym w dermatologii estetycznej. 

Podczas wieczornej gali Perłami Dermatologii Estetycznej oficjalnie nagrodzono następujące produkty:

 • Neauvia Organic Hydro Deluxe – najlepszy preparat do mezoterapii,
 • StylAge M Lido – najlepszy preparat do wypełnień,
 • Restylane Volume – najlepszy preparat do modelowania twarzy,
 • Juvederm Volbella with Lidocaine – najlepszy preparat do rewitalizacji okolicy oka,
 • Linerase – najlepszy preparat do biostymulacji tkankowej,
 • PlexR, Fotona 4D, Ultraformer III – najlepsze urządzenia do regeneracji i odbudowy komórek skóry,
 • Princess Lift – najlepszy zabieg 2016 roku,
 • krem Ducray Melascreen fotostarzenie SPF50+ kompleksowa ochrona dłoni – dermokosmetyczna nowość roku,
 • krem ochronny SPF50+ Iwostin Solecrin Purritin – najlepszy dermokosmetyk przeciwsłoneczny,
 • krem SVR Sebiaclear Active – najlepszy dermokosmetyk do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej,
 • krem Uriage Roseliane – najlepszy dermokosmetyk do pielęgnacji cery naczynkowej,
 • gama Cethapil – najlepszy dermokosmetyk do pielęgnacji skóry wrażliwej,
 • Zinalfat – najlepszy dermokosmetyk do pielęgnacji i regeneracji skóry po zabiegach estetycznych,
 • Skin Ceuticals CE Ferulic – najlepszy dermokosmetyk przeciwzmarszczkowy. 
To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ