Świadomy gabinet - jak uniknąć zakażenia WZW C
Świadomy gabinet - jak uniknąć zakażenia WZW C

Każda osoba wykonująca zabiegi kosmetyczne powinna mieć świadomość, jak istotne jest przestrzeganie określonych zasad higieny podczas wykonywania zabiegów, ponieważ istnieje poważne ryzyko związane z zakażeniem niebezpiecznymi wirusami. Dlatego bardzo ważne jest, aby być odpowiedzialnym za swoje usługi i mieć pewność, że są one bezpieczne – zarówno dla klientów, jak i dla kosmetologa.

HCV, czyli wirus zapalenia wątroby typu C, wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), które może prowadzić do poważnych następstw zdrowotnych, takich jak niewydolność czy marskość wątroby i rak wątrobowo-komórkowy (HCC). WZW C jest  poważnym problemem zdrowotnym w Europie i na całym świecie. Wirus HCV przenosi się przez krew. Dlatego tatuaże, piercing oraz inne zabiegi kosmetyczne związane z naruszeniem ciągłości skóry stanowić mogą – przy niedochowaniu zasad aseptyki – potencjalne wrota zakażenia HCV. W dodatku obserwując obecną sytuację w Polsce, możemy zauważyć, że usługi te zyskują na popularności, a to zwiększa potencjalne ryzyko zakażenia HCV.

Wzrost ryzyka
Coraz więcej ludzi decyduje się na tego typu zabiegi, a co za tym idzie, powstaje wiele nowych placówek, które nie zawsze posiadają wykwalifikowaną i profesjonalną kadrę. 
Osoba odpowiedzialna za swój gabinet powinna przede wszystkim dołożyć starań, by nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia swojego klienta oraz pracowników – to fundamentalna zasada dla każdego gabinetu i salonu kosmetycznego. Godny zaufania salon kosmetyczny, fryzjerski, tatuażu oraz inne placówki medyczno-kosmetyczne powinny spełniać określone kryteria sanitarno-higieniczne. 
Obecnie stosowane zabiegi kosmetyczne i zabiegi kosmetologii estetycznej coraz częściej wykorzystują metody inwazyjne (nacięcia skóry, wprowadzanie pod skórę różnych preparatów, barwników, nici) i tym samym powinny być wykonywane zgodnie ze standardami zabiegów medycznych, gdyż każde naruszenie ciągłości skóry lub błon śluzowych otwiera drogę dla zarazków (najczęściej wirusów i bakterii), umożliwiając im wniknięcie do organizmu i wywołanie poważnej choroby!

Zasady bezpieczeństwa
Przede wszystkim miejsce, gdzie odbywają się zabiegi, powinno być utrzymane w czystości i porządku. Osoba wykonująca zabieg powinna mieć umyte i zdezynfekowane ręce oraz stosować jednorazowe rękawiczki ochronne do każdego zabiegu kosmetycznego. Rękawiczki powinny być zmieniane za każdym razem, gdy dojdzie do ich uszkodzenia, a także gdy osoba wykonująca zabieg dotknie czegokolwiek, co nie jest związane z wykonywaniem zabiegu (np. swoich włosów, twarzy, telefonu, stołu, fotela zabiegowego, ubrania, klamki itp.). Fotele powinny być każdorazowo dezynfekowane lub pokryte jednorazową podkładką zabezpieczającą.
Każdy specjalista ma obowiązek zadbać o to, aby wszystkie narzędzia kosmetyczne wielorazowego użytku stosowane do zabiegów naruszających ciągłość skóry lub błon śluzowych były sterylne, a po użyciu kolejno: zdezynfekowane, umyte, wysuszone, odpowiednio zapakowane, poddane ponownej sterylizacji, a następnie odpowiednio przechowywane i wyjmowane z opakowań nie wcześniej niż w trakcie zabiegu. Nie dotyczy to np. szczotek, grzebieni, nożyczek fryzjerskich, które nie muszą być sterylizowane, ale powinny być poddane dezynfekcji przed usługą dla kolejnego klienta. Natomiast narzędzia jednorazowego użytku mogą być użyte wyłącznie jeden raz – dla jednego klienta.
Jeżeli prowadzimy gabinet kosmetyczny lub fryzjerski, powinniśmy mieć świadomość, jak wiele od nas zależy! Bądźmy profesjonalni w tym, co robimy, i zapewnijmy swoim pracownikom i klientom bezpieczeństwo oraz dajmy im pewność, że wychodzą z salonu nie tylko piękni, ale również zdrowi.

Tekst: Zespół projektu KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV”

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ