Hi-tech okiem eksperta cz. 3
Hi-tech okiem eksperta: kriolipoliza

Niezależny test technologii: KRIOLIPOLIZA

LNE we współpracy z dr. n. med. Jackiem Szwedo rozpoczęło cykl artykułów o nowoczesnych technologiach, którego celem jest przybliżenie najnowszych i najpopularniejszych rozwiązań hi-tech – wyjaśnienie zasad ich działania, weryfikacja efektów zabiegów, a także podzielenie się praktycznym doświadczeniem z pracy na konkretnych urządzeniach. Nadszedł czas na podsumowanie wyników testów jednego z urządzeń do kriolipolizy.

 

Działanie kriolipolizy

W 2008 roku dwaj lekarze – dr Dieter Manstein i dr Richard Rox Anderson – wykazali, że trójglicerydy w komórkach krystalizują się w wyższej temperaturze niż woda. W momencie zmiany stanu skupienia tych lipidów dochodzi do uszkodzenia organelli komórkowych oraz ich błon. Tak uszkodzone komórki umierają w kontrolowany przez organizm sposób – proces ten nazywa się apoptozą. W pierwszym jego etapie komórka wysyła sygnał, że została nieodwracalnie uszkodzona. Następnie, w wyniku działania białek proapoptycznych, zaburzeniu ulega praca „elektrowni komórkowej”, czyli mitochondrium. Później produkowane i uwalniane są enzymy proteolityczne rozpuszczające kolejne elementy komórkowe. Ta faza ciągle odbywa się w kontrolowany sposób, a komórka kurczy się, tracąc swoją objętość (zanika jej cytoszkielet). Organella komórki wyrzucane są na zewnątrz w postaci ciałek apoptycznych, które w większości wchłaniane są przez makrofagi. Organizm w ten sposób stara się zagospodarować fragmenty umierających komórek. To, czego nie zdoła wykorzystać, jest fi ltrowane przez nerki i wydalane wraz z moczem. 

Upraszczając, można stwierdzić, że krystalizacja substancji wewnętrznych niszczy komórki. Zatem adipocyty (komórki tłuszczowe) wypełnione lipidami są bardziej wrażliwe na niską temperaturę niż inne komórki organizmu. Pozostało zatem stworzyć urządzenie, które w taki sposób obniży temperaturę w tkance, aby apoptozie ulegały tylko adipocyty, podczas gdy inne komórki byłyby bezpieczne.

TEST URZĄDZENIA:

COOLTECH firmy COCOON MEDICAL Powstało wiele urządzeń do kriolipolizy, a jednym z nich jest Cooltech firmy Cocoon Medical. Urządzenie wykorzystuje w zabiegu dwa bodźce. Pierwszym jest niska temperatura, dochodząca do-8oC, a drugim ciśnienie. Głowica zasysa fałd skórno-tłuszczowy pomiędzy ścianki chłodzące. Blokuje to krążenie krwi, ogrzewającej stymulowane tkanki. To ograniczenie znacznie podnosi skuteczność i komfort zabiegu.

W dalszej części artykułu znajdziesz:

  • deklaracje dystrybutora
  • wyniki niezależnego testu: subiektywne oceny pacjentek i ocenę obiektywną na bazie pomiarów
  • ocenę wyników i podsumowanie
To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ